لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

قانون حمورابی حکاکی شده بر ستونی سنگی

قانون حمورابی حکاکی شده بر ستونی سنگی

قانون حمورابی حکاکی شده بر ستونی سنگی

قانون حمورابی بر روی سنگ ‌نوشته‌ای به طول دو و نیم، و عرض یک و نیم متر حک شده است که برفراز آن تصویر مردی است که در حال خضوع، لوحی را از شَمْش، خداوند آفتاب و عدالت، دریافت می‌کند.ستون حاوی قانون حمورابی در اوایل سال ۱۹۰۲ توسط گروه اکتشافی ژاک مورگان در شوش، خوزستان کشف شد.

شوتروک ناخونتا پادشاه عیلام در سده دوازدهم پیش از میلاد پس از فتح بابل این ستون را از شهر سیپ پار به کشور خود آورد. ستون مذکور هم‌اکنون در موزه لوور، پاریس نگهداری می‌شود.این سنگ‌نوشته که قدیمی‌ترین و کامل‌ترین قوانین بشری بر آن نقش بسته است، به حدود ۴۰۰۰ سال پیش تعلق دارد.

ماکت این سنگ‌نوشته در موزه ایران باستان موجود و اصل آن به موزه لوور پاریس منتقل شده است. حمورابی (۱۷۹۲ تا ۱۷۵۰ق.م.)، یکی از بزرگ‌ترین فرمانروایان بین‌النهرین، سرداری جنگاور، سیاستمداری ورزیده، و قانون‌گذاری دقیق بود درباره سال‌های سلطنت حمورابی  بین مورخان اختلاف است قانون حَمورابی که به دستور حمورابی شاه بابل نوشته شد، شامل ۲۸۲ ماده در باب حقوق جزا و حقوق مدنی و حقوق تجارت است. این قوانین گرداگرد این ستون در ۳۴ ردیف به خط میخی نوشته شده‌است.

قانون حمورابی نخستین سند شناخته شده‌ای‌ست که در آن یک فرمانروا به اعلان عمومی یک مجموعه کامل قوانین برای ملت خود اقدام می‌کند

نمونه هایی از قوانین حمورابی

 

اگر مردی به مرد دیگر اتهام بزند و او را به قتل متهم کند ،اما نتواند آن را ثابت کند متهم کننده به مرگ محکوم خواهد شد .

اگر پسری پدرش را کتک بزند ، دستش بریده خواهد شد .

اگر کسی سوراخی به خانه‌ای حفر کند (برای دزدی) شخص در برابر همان سوراخ باید کشته و دفن شود.

اگر مردی به همسرشخص دیگری نظر داشت اما کار به جایی نبرد ، باید آن شخص بازداشت شود و نیمی از موهایش تراشیده شود.

اگر زنی با مرد دیگری رابطه داشته باشد، باید هر دو با طناب بسته شوند و به آب انداخته شوند. ولی شوهر می‌تواند زن خود را ببخشد و شاه بردگان خود را.
اگر مردی زنی بگیرد و از او بچه دار نشود و بخواهد زن دومی بگیرد و او را به خانه بیاورد، زن دوم هرگز نباید به جایگاه زن نخست (مرتبه) باشد

تاریخ ارسال : ۱۶ام دی ۱۳۹۴
بازدید : 749 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران