لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

رشته حقوق و بررسی بازار کار آن

رشته حقوق و بررسی بازار کار آن

تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می‌شود، موضوع علم حقوق قرار می‌گیرد. حال این روابط می‌تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می‌شود. به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه‌گانه کشور ، حاکمیت و آنچه که مربوط به اداره کشور است، می‌شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می‌پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می‌توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسئولیت‌هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می‌شوند برایشان به وجود می‌آید مثل مسئولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و ده‌ها مورد دیگر. ماهیت
دانشجویان مقطع لیسانس حقوق در ابتدا مقدمه‌ای از علم حقوق می‌خوانند تا با کلیات علم حقوق و مبانی نظری این علم آشنا شوند و سپس با دو بخش اصلی علم حقوق یعنی حقوق عمومی و حقوق خصوصی که هر یک دارای دو شاخه حقوق داخلی و بین‌المللی است، آشنا شده و دروسی را در این زمینه مطالعه می‌کنند. برای مثال مباحث قراردادها، روابط اشخاص و معامله‌ها را در زیر مجموعه حقوق خصوصی داخلی، مباحث مربوط به مجازات‌ها، جرایم و محاکمات کیفری را در بخش حقوقی عمومی، مباحث مربوط به سازمانهای بین‌المللی، روابط دولتها با یکدیگر و روابط دولت‌ها با سازمانهای بین‌المللی و برعکس را در بخش حقوق عمومی بین‌الملل و بالاخره مباحث مربوط به معاملات و روابط خصوصی خارجی اشخاص که یک عنصر بین‌المللی در آن وجود دارد را در بخش حقوق خصوصی بین‌المللی مطالعه می‌کنند. یعنی در برنامه دوره لیسانس کم و بیش مجموعه‌ای از همه مطالب گفته می‌شود.
دولت به‌عنوان نماینده سیاسی و حقوقی جامعه برای خود منافعی مثل وحدت ملی و یا تمامیت ارضی دارد که البته این منافع از منافع افراد جدا نیست بنابراین افراد در ارتباطشان با دولت باید نسبت به این حقوق آگاه باشند و روابطشان با دولت بر اساس این منافع باشد و البته دولت هم نسبت به شهروندان تکالیفی دارد و باید حقوق آنها را به رسمیت بشناسد. همان حقوق و آزادیهایی که در قانون اساسی به عنوان منشور ملی تعریف شده است و در قلمرو حقوق عمومی قرار می‌گیرد.
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه ، توانایی استفاده از کتب فقهی، قدرت استنباط بالا، آشنایی کامل با ادبیات زبان فارسی، منطق، عربی و جامعه‌شناسی از ملزومات این رشته است.
جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. در کل باید گفت که نحوه استدلال وفن بیان، ابزار کار یک حقوقدان است.

دانشجوی علاقمند به رشته حقوق باید نه تنها با زبان فارسی بلکه با ادبیات فارسی و حتی با دیوانهای شعرای بزرگ ایران آشنا باشد چون سخنوری و همچنین قدرت قلم و نویسندگی از فضایل یک حقوقدان است و یک حقوقدان باید با تکیه بر قلم و یا سخن، نظریه و یا تفکر حقوقی خود را نشر دهد. همچنین با این دو حربه می‌تواند در مقام دفاع از مظلومی برآمده و با تعبیرات و جملات شیوا، دلنشین و تاثیرگذار سخن خود را به کرسی بنشاند. همچنین برای آن که بتواند لایحه‌ای را بنویسد باید سخن او همراه با دلیل و برهان باشد. به همین دلیل لازم است که با منطق آشنا باشد.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
در مقطع کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل در ۷ گرایش وجود دارد:
۱- حقوق خصوصی ۲- حقوق بین‌الملل ۳- حقوق جزا و جرم شناسی ۴- حقوق عمومی ۵ـ حقوق بشر ۶ـ حقوق تجارت بین الملل ۷ـ حقوق مالکیت معنوی
همچنین امکان ادامه تحصیل در ایران در مقطع دکترا نیز میسر است.

آینده شغلی و بازار کار
وقتی با استادان دانشگاه در مورد فرصت های شغلی فارغ‌التحصیلان لیسانس در رشته های مختلف صحبت می‌کنیم، بیشتر آنان معتقدند که یک فارغ‌التحصیل در مقطع لیسانس، دانش و توانایی لازم را برای کار تخصصی در رشته تحصیلی خود ندارد از همین رو نباید انتظار شغلی ایده‌آل و مطابق میل خود را داشته باشد. در رشته های علوم انسانی که در مقطع لیسانس بیشتر اطلاعات، کلی بوده و اطلاعات تخصصی و کاربردی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری ارائه می گردد. اما رشته حقوق از جمله رشته هایی است که از این قاعده مستثنی است و یک لیسانس حقوق می تواند کار اجتماعی مشخصی که تخصص است، انجام دهد. در کل اگر بخواهیم به فرصت های شغلی حقوقدان ها اشاره کنیم، باید بگوییم که حقوقدان‌ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته افرادی که با مقررات آشنا هستند و قوانین را به صورت یک فرمانبر کامل عمل می‌کنند اما قدرت استنباط احکام تازه را از قوانین ندارند. اینها کسانی هستند که معمولا تا مقطع لیسانس درس خوانده اند و در واقع حقوقدان‌های عملی هستند که می توانند کارهای معمولی این حرفه را انجام دهند.

دسته دوم افرادی هستند که این مرحله را پشت سر گذاشته اند و قدرت استنباط از قوانین و دست یافتن به قوانین جدید را دارند که در واقع مهندسین حقوق هستند که قادرند در مورد بنیان های علم حقوق اظهارنظر کنند و در صورت لزوم آنها را تغییر دهند. متخصصانی که می توان به آنها معماران حقوق گفت.
در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان آن، که از دانشگاه دولتی و غیردولتی وارد بازار کار می‌شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ‌التحصیل لیسانس با دشواری هایی توأم است و بخصوص متقاضیانی که علاقمند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند، اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقمند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد. باید توجه داشت که اکثر فرصت‌های شغلی موجود برای فارغ التحصیل این رشته، از جمله قضاوت، وکالت، تصدی دفاتر اسناد رسمی و تصدی دفتر ازدواج و طلاق امتحان ورودی دارد و فارغ‌التحصیلان حقوق پس از پذیرش در امتحان ورودی و گذراندن یک دوره کارآموزی، می‌توانند در مشاغل موردنظر فعالیت نمایند.

موقعیت شغلی و درآمد رشته حقوق در ایران
در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند. اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد و درآمد مناسبی کسب کند.
آینده شغلی‌ : فارغ‌ التحصیلان‌ مقطع‌ کارشناسی‌ این‌ رشته‌ در زمینه‌های‌ مشروح‌ زیر می‌توانند فعالیت‌ کنند:

 حقوق‌ قضایی‌
تعریف‌ و هدف‌ : رسیدگی‌ به‌ دعاوی‌ حقوقی‌ و کیفری‌ در محاکم‌ قضایی‌، نمونه‌ وظایف‌ شاغلین‌ در این‌ رشته‌: رسیدگی‌ به‌ دعاوی‌ حقوقی‌ مابین‌ اشخاص‌ در موارد املاک‌ مستغلات‌ و کیفر ی‌ مانند: کلاهبرداری‌، سرقت‌، قتل‌ و غیره‌.
آینده شغلی‌ ‌ : با توجه‌ به‌ کمبود قاضی‌ در سطح‌ کشور و قوه قضائیه‌ و در مقابل‌ فراوانی‌ جرم‌ و جنایات‌ در سطح‌ جامعه‌ و از سویی‌ دیگر حقوق‌ و مزایای‌ بالایی‌ که‌ این‌ شغل‌ دارد، آینده خوبی‌ برای‌ این‌ رشته‌ پیش‌ بینی‌ می‌گردد و به‌ جوانان‌ توصیه‌ می‌شود با توجه‌ به‌ خصوصیات‌ شخصیتی‌ که‌ لازمه‌ این‌ شغل‌ است‌ گرایش‌ بیشتری‌ به‌ این‌ شغل‌ نشان‌ دهند.
شرایط‌ احراز شغل‌ قضاوت‌ : داشتن‌ کارشناسی‌ حقوق‌ و بعد از آن‌، گذراندن‌ یک‌ دوره‌ دو ساله‌ کارورزی‌ و قبولی‌ در آزمون‌ مربوط‌ به‌ آن‌، شرایط‌ اشتغال‌ به‌ این‌ رشته‌ فراهم‌ می‌گردد.

وکالت‌
تعریف‌ و هدف‌ : رشته‌ای‌ است‌ مقدس‌ و عبارتست‌ از پاسداری‌ از عدالت‌ و جلوگیری‌ از ظلم‌ و ستم‌ و دفاع‌ از حق‌ مظلوم‌ و احقاق‌ حق‌ او و اقامه‌ دعوی‌ علیه‌ کسانی‌ که‌ حقوق‌ دیگران‌ را پایمال‌ نموده‌اند.
شرایط‌ احراز شغل‌ قضاوت‌: کارشناسی‌ حقوق‌ و قبولی‌ در امتحان‌ ورودی‌ وکالت‌ و گذراندن‌ دوره کارآموزی‌.

محضر داری‌
تعریف‌ : اداره‌ امور دفتر خانه‌ اسناد رسمی‌ با تایید سازمان‌ ثبت‌ اسناد و املاک‌ کشور به‌ موجب‌ ابلاغ‌ وزیر دادگستری‌، نظارت‌ بر تنظیم‌ و ثبت‌ کلیه‌ اسناد در دفترخانه‌ و اوراق‌ رسمی‌ مخصوص‌ مانند: اسناد ملکی‌، وکالت‌ نامه‌، وثیقه‌ نامه‌، اعتراض‌ نامه‌، تقسیم‌ نامه‌، ضمانت‌ نامه‌، اجاره‌ نامه‌ و مدارک‌ مربوط‌ به‌ ازدواج‌ و طلاق‌.
مدت‌ دوره‌ آموزش‌ این‌ رشته‌ : برای‌ فوق‌ دیپلم‌ ۲ سال‌ و کارشناسی‌ ۴ سال‌ می‌باشد. در صورت‌ تحصیل‌ در دانشگاههای‌ دولتی‌ و سپردن‌ تعهد خدمت‌، می‌توان‌ از تحصیل‌ رایگان‌ استفاده‌ نمود.
آینده‌ شغلی‌ این‌ رشته‌ : با توجه‌ به‌ افزایش‌ حجم‌ معاملاتی‌ که‌ در کشور انجام‌ می‌گیرد و لزوم‌ ثبت‌ این‌ معاملات‌ در دفاتر رسمی‌ و همچنین‌ آمار ازدواج‌ و متأسفانه‌ افزایش‌ آمار طلاق‌، این‌ رشته‌ به‌ صورت‌ همیشگی‌ مورد نیاز جامعه‌ می‌باشد.

کارشناسی‌ حقوقی‌ یا مشاوره‌ حقوقی‌ 
نهادها، ادارات‌ و سازمانهای‌ دولتی‌ و غیر دولتی‌ اغلب‌ نیاز به‌ کارشناس‌ حقوقی‌ یا مشاور حقوقی‌ دارند و همچنین‌ شرکتهای‌ تجاری‌ معتبر، از مشاور حقوقی‌ بی‌ نیاز نخواهند بود. بدیهی‌ است‌ نهادهای‌ دولتی‌ کارشناسان‌ خود را اغلب‌ از طریق‌ آزمون‌ استخدام‌ می‌کنند. جامعه‌ای‌ که‌ بخواهد به‌ سمت‌ قانونمندی‌ و تخصصی‌ شدن‌ حرکت‌ نماید نیاز به‌ مشاوران‌ حقوقی‌ دارد زنان‌ نیز می‌توانند در مشاغل‌ حقوقی‌ به‌ فعالیت‌ بپردازند، به‌ جز در مسند قضاوت‌ که‌ برخی‌ محدودیتها در این‌ مورد برای‌ فعالیت‌ بانوان‌ اعمال‌ می‌شود.

تاریخ ارسال : ۱۵ام فروردین ۱۳۹۱
بازدید : 464 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران
باران
۱۳۹۱/۵/۲۱ - در ۱۱:۳۵ ق.ظ

سلام
من میخوام برای ارشد حقوق بخونم ولی نمیدونم کدومشون بازار کار بهتری داره و برای منی که کارشناسیم حقوق نبوده کدوم گرایش راحتر و دارای بازار کار مناسبی هستش…
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید……

mahsa
۱۳۹۱/۷/۱۲ - در ۷:۰۸ ق.ظ

سلام
من کارشناسی فلسفه خوندم حالا برای ارشد میخوام حقوق بخونم.لطفا توضیحی درباره بازار کار گرایش های حقوق خصوصی و حقوق عمومی و حقوق خانواده به من بدید.
مرسی

hamzeh
۱۳۹۱/۷/۱۹ - در ۶:۳۰ ق.ظ

سلام-
من دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی هستم چیکار کنم که وکالت قبول بشم

مریم
۱۳۹۱/۷/۲۸ - در ۶:۱۴ ب.ظ

سلام من کارشناسی حقوق میخونم میخوام برای ارشد آماده بشم تو رو خدا کمکم کنید بگید چجوری شروع به خوندن کنم و کدوم گرایش بهتره

Amir
۱۳۹۱/۷/۲۸ - در ۹:۲۶ ب.ظ

سلام
من امیر هستم وکیل دادگستری
اتفاقی با این سایت و مطالب مندرج در اون مواجهه داشتم.
چند مطلب رو باید خاطر نشان کنم.
۱٫ دوستان گلم اگه فقط دنبال پول هستید من پیشنهاد میکنم سمت رشته حقوق نیاید چون اگه زمانی به اون مقصودتون نرسید احتمال رو آوردن به فساد توی کسانی که فقط بعد مادی مدنظرشونه زیاده.
۲٫ فقط کسانی توی آزمون ورودی میتونن شرکت کنن اعم از وکالت و قضاوت و … که مدرک کارشناسیشون جقوق باشه نه با گذروندن ۳۰ واحد حقوق توی ارشد.
در خاتمه آرزوی توفیق وایه همتون از خداوند منان مسئلت دارم.

۱۳۹۱/۷/۲۹ - در ۴:۰۴ ق.ظ

سلام من میخوام ارشد بخونم ولی بین روانشناسی وحقوق گیر کردم لطفا کمکم کنید

حح
۱۳۹۱/۷/۲۹ - در ۵:۵۲ ب.ظ

وکالت که به نظر من که کار آموزم ..خراب شده…. معلوم نیست دولت هدفش از این همه جذب چیه..؟؟؟ توی ای بهران اقتصادی کی وکیل میگیره…..

محمدجواد
۱۳۹۱/۱۱/۸ - در ۶:۳۴ ب.ظ

با عرض سلام
بازار کار رشته حقوق خانواده چیست.آیا از جهت شغلی و مدرکی رشته حقوق خانواده بهتذه یا فقه و مبانی حقوق

شیدا
۱۳۹۱/۱۱/۱۳ - در ۶:۱۶ ب.ظ

سلام من لیسانس علوم سیاسی دارم و برای ارشد میخوام حقوق بخونم.کدوم گرایش آینده ی شغلی مناسبتری داره؟منظورم بازار کارو این حرفاست.در ضمن اگه من ارشد توو یکی از گرایش های حقوق درس بخونم میتوونم برای وکالت امتحان بدم؟لطفا منو راهنمایی کنید مرسی.

بهشید
۱۳۹۱/۱۱/۲۷ - در ۵:۰۳ ق.ظ

سلام
وقت بخیر لطفا برام بگویید کدام گرایش حقوق را باید در ارشد حقوق بخونم که بتوانم وکیل بشم من رشته ام ادبیات عرب است ببخشید ایمیلم اشتباه بود مجددا فرستادم

۱۳۹۱/۱۱/۲۷ - در ۵:۰۲ ق.ظ

سلام
وقت بخیر لطفا برام بگویید کدام گرایش حقوق را باید در ارشد حقوق بخونم که بتوانم وکیل بشم من رشته ام ادبیات عرب است

فاطمه
۱۳۹۲/۲/۱ - در ۱:۵۳ ب.ظ

سلام کسی که میخواد وکیل بشه حتما باید لیسانسش حقوق باشه تا بتونه تو امتحان وکالت شرکت کنه

فاطمه
۱۳۹۲/۲/۱ - در ۱:۵۸ ب.ظ

من مدرکم لیسانس حقوق اگر کسی تجربه داره منو راهنمایی کنه برای پیدا کردن یه شغل تو این زمینه به غیر از اون شغلایی که امتحان ورودی دارن

خاطره
۱۳۹۲/۳/۱۰ - در ۶:۳۲ ب.ظ

سلام
من موندم بین حقوق و روانشناسی کدوم رو انتخاب کنم.پارسال کارشناسی حقوق قبول شدم ولی بخاطر ی سری مسائل نرفتم.امسال دوباره کنکور شرکت میکنم.راهنماییم کنید کدوم رو انتخاب کنم؟

بنده ی خدا
۱۳۹۲/۳/۳۱ - در ۷:۴۴ ق.ظ

سلام.
من سوالم این است که با کدام یک از گرایش های حقوق بیشتر می توان به مردم جامعه در رنج خودکمک کنم.با تشکر منتظر جواب شما هستم.

آرش
۱۳۹۲/۴/۴ - در ۵:۱۶ ق.ظ

با سلام خدمت همه دوستان نازنین سوالاتی که همه دوستان پرسیدن تقریبا نیاز به یک جواب مشترک داره که خدمت عزیزان عرض میکنم . ابتدا به دوستانی که مدرک لیسانسشون غیر حقوق هست توصیه و راهنمائی میکنم بهشون وقت خودشون رو تلف نکنن و دنبال رشته حقوق نروند چون ۴ سال لیسانس سهم فراوانی در موفقیت این رشته دارد و برای ورود به دوره وکالت و سایر مشاغل قضائی و ثبتی و کارشناسی ارشد ،لیسانس حقوق کافی است . لذا مطالعه کارشناسی ارشد حقوق با مشکل زیاد مواجه میشوند.
دوستانی هم که دنبال پول هستن باید بدونن شما به هر رشته ای علاقه نشون بدیو عاشق باشی پول هم هست حتی رشته های ادبیات و یا جامعه شناسی و فلسفه .

فاطمه
۱۳۹۲/۵/۱۸ - در ۱۲:۴۶ ب.ظ

سلام من تازه از سراسری در اومدم و رشته مورد علاقم حقوقه یعنی شما میگید حقوق پول نمیاره؟یه رشته دیگه بخونم بهتره؟

بهزاد
۱۳۹۲/۵/۲۰ - در ۶:۲۸ ب.ظ

سلام دوستان من ترم دو ژنتیک هستم میخوام تو دانشگاه ازاد بدون کنکور حقوق بخونم لطفا”راهنمایی ام کنین

بیتا
۱۳۹۲/۵/۲۱ - در ۴:۱۹ ب.ظ

سلام.من دانشجوی رشته صنایع غذایی هستم به اصرارخانواده ام رشته تجربی رو در دبیرستان انتخاب کردم ولی عاشق رشته ی حقوق هستم تصمیم دارم از رشته ام انصراف بدم ودوباره کنکور بدم میخواستم بدونم بااین که ۲۱سال سن دارم میتونم موفق بشم.خواهش میکنم راهنماییم کنید.

marjan
۱۳۹۲/۷/۱۰ - در ۹:۱۲ ب.ظ

سلام من دیپلم هنر دارم و میخوام برای دانشگاه حقوق بخونم همه میگن سخته و اشباع شده خب بنظره من هر درسی سخته حالا چ هنر چ حقوق ولی بحث آیندمه خیلی گیج شدم لطفا راهنماییم کنید ممنون

مريم
۱۳۹۲/۷/۲۷ - در ۷:۳۵ ق.ظ

سلام
من لیسانس تربیت بدنی هستم میتونم ارشدحقوق بخونم وازمون وکالت شرکت کنم بعدازگرفتن ارشدم؟

نازیلا
۱۳۹۲/۸/۷ - در ۴:۵۷ ب.ظ

سلام…خیلی ممنون امسال انتخاب رشته دارم استفاده کردم بازم ممنون

ناشناس
۱۳۹۲/۹/۷ - در ۱:۴۶ ب.ظ

من رشته امحقوق است واصلا علاقه ندارم با زور وحالت اجبار دارم تحمل میکنم نمیدونم چیکار کنم تو رو خدا کمکم کنید

حقوقی
۱۳۹۲/۹/۱۳ - در ۸:۵۴ ق.ظ

سلام کسایی که ازرشته های دیگه می خوان ارشدحقوق بخونن ودنبال بهترین گرایش این رشته هستن خودشونو خسته نکن رشته حقوق ازون دست رشته هاییه که کارشناسی شوحتمابایدگذرونده باشی;-)

آیلار
۱۳۹۲/۹/۱۷ - در ۸:۰۷ ق.ظ

سلام
از مطالب خوب شما خیلی متشکرم
من کارشناسی ادبیات دارم میخواستم برای ارشد حقوق بخونم ولی نمیدونم کدوم گرایش این رشته آینده شغلی بهتری داراست.وبه درد خودم هم بیشتر میخورد.به نظر شما در حقوق خصوصی میتونم موفق باشم با وجود اینکه کارشناسی ام حقوق نیست.
لطفاً اینجانب را راهنمایی بفرمایید .ممنونم.

امید
۱۳۹۲/۱۱/۹ - در ۴:۵۹ ب.ظ

سلام.من رشته کارشناسیم مدیریت بوده و میخوام ارشد رو حقوق بخونم.
کدوم گرایش رو برام مناسب میبینید و ایا بازار کار اون گرایش خوب هست یا نه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

یاسیناز
۱۳۹۲/۱۱/۱۶ - در ۸:۲۰ ق.ظ

سلام اوقات بخیر
من ۳۳ سالمه الان دانشجوی ارشد فقه و مبانی حقوق هستم هنوز هیچ شغلی ندارم واقعا سردرگم شدم و البته کمی ناامید .نمیدونم برای دکترا شرکت کنم یا ازمون وکالت بدم امیدوارم دلسوزانه راهنمایی کنید

sobhan
۱۳۹۳/۶/۱۶ - در ۸:۳۵ ق.ظ

ضمن عرض سلام و خسته نباشید-بنده سال چهارم دبیرستان هستم و رشته تحصیلی ام علوم انسانی هستش-در رشته دانشگاهی بین رشته های حقوق و بعد زیر شاخه ثبت اسناد-و روانشناسی زیرشاخه روانشناسی بالینی دچار دودلی هستم-به هردو علاقه مندم ولی جایگاه و اعتبار و درآمد رشته خیلی برام مهم هستش-لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید…سپاس فراوان

سمیه
۱۳۹۳/۷/۱۷ - در ۱۰:۵۱ ق.ظ

سلاممن دانشجوی ترم اول رشته حقوق دانشگاه پیام نور هستم همه میگن کسی وکالت قبول نمیشه وتغییر رشته بده می خواستم بدونم ایا حتی در دوره فوق لیسانس هم شانس بای ورود بازار کار ندارم

سارا
۱۳۹۳/۷/۱۷ - در ۱۰:۵۴ ق.ظ

سلام من دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور هستم همه میگن پذیرش وکالت خیلی کمه وتغییر رشته بده می خواستم بدونم ایا اگر من فوق لیسانس حقوق هم بگیرم کا ر برام پیدا نمیشه

فاطمه
۱۳۹۳/۷/۱۷ - در ۴:۵۳ ب.ظ

سلام دوستان عزیز.من دانشجوترم اولم من یه خورده میترسم ک چهارسال اینده ای ک ماقراره واردبازارکاربشیم عایاکارهست یانه اصلاب این همه هزینه ای ک میکنم درس میخونم ارزش داره..ممنون راهنمایم کنید

ارزو
۱۳۹۳/۷/۱۹ - در ۲:۵۳ ب.ظ

سلام دوست عزیز من رشتم تجربیه امسال کنکور دارم به رشته پیرا پزشکی علاقه چندانی ندارم ولی عاشق وکالتو حقوقم ولی همه میگن نرو منو پشیمون میکنن دلم میخاد بدونم اگه وکالت بخونم در اینده پشیمون نمیشم؟ایا اینده شغلیش واسه خانوما خوبه؟لطفا جوابنونو اگه امکان داره میل کنین ممنون

صادق امیری مقدم
۱۳۹۳/۸/۱۴ - در ۵:۵۳ ب.ظ

برای احراز تمام مشاغل حقوقی( وکالت ، قضاوت، سردفتری و…..) داشتن لیسانس حقوق الزامی است و ارشد و دکتری حقوق بدون کارشناسی آن برای احراز مشاغل حقوقی کافی نیست .

reZa
۱۳۹۳/۸/۲۴ - در ۱۰:۳۳ ق.ظ

سلام/ من میخوام رشته حقوق بخونم میخواستم ببینم ایده شغلی این رشته چه جوری هستش؟

صابر
۱۳۹۳/۹/۱ - در ۶:۲۳ ب.ظ

سلام من می خوام با رشته انسانی و وکالت و حقوق بیشتر اشنا بشم راستش من سال اول دبیرستانم برای همین می خوام با این رشته بیشتر اشنا بشم.

صابر
۱۳۹۳/۹/۱ - در ۶:۳۰ ب.ظ

سلام
من می خوام با رشته ی انسانی اشنایی کامل پیدا کنم لطفا راهنمایی ام کنید هر چه سریع تر بهتر ممنون می شم از لطفتون را ستش این دومین باری است که دیدگاه خودمو براتون ارسال می کنم من سال اول دبیرستانم و می خوام اشنایی بیشتر درباره ی حقوق بدونم.
با تشکر ۱۳۹۳/۹/۱

روشنک
۱۳۹۳/۹/۵ - در ۲:۵۸ ق.ظ

سلام دوستان
من دانشجوی رشته حقوق هستم.با خوندن نظراتتون دلم نیومد که راهنماییتون نکنم….
میخوام اول از همه بگم که اونایی که کارشناسی ارشد میخوان حقوق بخونن ولی مدرک کارشناسی حقوق رو ندارن باید بگم کلا بیخیال ین رشته بشن بهتره!
چون برای شرکت در ازمون وکالت و غیره فقط و فقط به مدرک لیسانس شما کار دارن ! و با حتی با مدرک دکتراحقوق هم نمیتونید شرکت کنید! پس وقتتون رو الکی تلف نکنید …واگر علاقه دارید به این رشته از پایه شروع کنید…
این از این!
دوم اینکه کسایی که میگن رشته ی حقوق سخته درسته اما نه سخت تر از انجام محاسبات سنگین و رشته های از این قبیل …اگر ذهن باز و خلاقی دارد اصلا نترسید
اینم از این یکی

سوم اینکه یه سری از دوستان سوال کرده بودن که کدوم گرایش رو برای کارشناسی حقوق بخونن بهتره و درامدش بیشتره!
باید بگم هیچ فرقی نداره! بر فرض مثال شما لیسانس میگیری میری ازمون وکالت میدی! حالا هر کدوم از گرایش ها رو بخونی هیچ فرفی نداره! چون مهم نیست که اصلا مدرک بالاتر داشته باشی یا نه!

اینم از این!!!
موفق باشید

alireza
۱۳۹۳/۹/۲۰ - در ۱۰:۴۷ ب.ظ

سلام میخواستم ببینم بده دیپلم دارم چطوری می تونم حقوقدان بشم ۲۱ساله هستم

m.m
۱۳۹۳/۱۱/۱۹ - در ۹:۳۳ ب.ظ

سلام خسته نباشید.من لیسانس مدیریت بازگانی دارم میخواستم ببینم میتونم ارشد حقوق امتحان بدم.ایا موفق میشم.برای وکالت باید چه حقوقی بخونم

کارشناس حقوق
۱۳۹۴/۳/۲۰ - در ۷:۲۴ ب.ظ

سلام به همه…..کارمند دادگستری هستم….اونایی لیسانس غیر مرتبط دارن نمی تونن با تغییر رشته در ارشد وکیل .قاضی یا سردفتر و……بشن اما اگه برید لیسانس بگیرید میتونید تو همه ازمونهای ورودی اینایی ک گفتم شرکت کنید و وکیل و قاضی بشید موفق باشید…………

مهسا
۱۳۹۴/۴/۱۲ - در ۷:۵۵ ق.ظ

سلام دوستان وقتتون بخیر,من دانشجوی کارشناسی حقوق هستم درپاسخ به سوالاتتون باید بگم,دوستانیکه بدون داشتن مدرک کارشناسی حقوق تلاششون براینه که ارشدشون رو حقوق بخونن باید بگم سخت دراشتباه هستید چون داشتن مدرک کارشناسی ارشدوحتی دکترای حقوق بدون داشتن مدرک کارشناسی بی فایده هست,,واینکه دوستانی که رشته ی اولیه ی اونها مدیریت بازرگانی بوده ,برای تغییر رشته ,,در رشته های ی حقوق بین الملل ویاحقوق تجارت موفق تر خواهندبود باارزوی موفقیت وتوفیق برای همه ی شما دوستان عزیز

سینا
۱۳۹۴/۵/۱۳ - در ۱۰:۴۸ ق.ظ

سلام من می خوام حقوق جزایی بخونم ایا اینده شغلی دارد

مسعود
۱۳۹۴/۶/۱۰ - در ۹:۴۷ ب.ظ

باسلام:
خدمت دوستان
من فوق دیپلم کامپیوتردارم.
بعد الان دارم کارشناسی ناپیوسته حقوق ثبت میخونم
ایا دوستان من الان کاردانیم غیر مرتبطه با این کارشناسی ثبت میتونم تو آزمون مثلا قضاوت وکالت و….
شرکت کنم
با تشکر

امین مهدیزاده
۱۳۹۴/۶/۲۴ - در ۱۰:۱۳ ق.ظ

سلام من الان قبول شده دانشگاه غیر انتفاعی هستم در رشته برق اما مایل به تغیر رشته هستم آیا میتوانم با مدرک دانشگاه آزاد میتونم درآمد خوبی از وکالت داشته باشم.
لطفا سریع جواب بدید تو دوراهی گیر کردم

اوین
۱۳۹۴/۶/۲۷ - در ۹:۰۴ ق.ظ

سلام ب دوستان عزیز
بنظر شما بین رشته روانشناسی بالینی و حقوق کدوم بهتره?
از نظر بازار کار و …..
خواهشا اگ کسی میدونه جواب بده

۱۳۹۴/۶/۲۸ - در ۹:۳۷ ب.ظ

سلام من دانش اموز سوم دبیرستانم با معدل فوق العاده خوب در دبیرستان نمونه فرهنک رشته ی ادبیات وعلوم انسانی رد انتخاب کردم تو دادگاه اشنل زیاد دارم و خیلی بهم امید واری میدن ولی راستش الان که این نوشته ها رو خوندم خیلی نا امید شدم چون هر کسی از هر رشته ای ظاهرا می خواد بیاد حقوق بخونه

دانشجوی حقوق
۱۳۹۴/۷/۵ - در ۱۲:۱۷ ب.ظ

سلام
مهمترین ملاک برای انتخاب یک رشته و شغل علاقه هست
اگه هدفتون در اینده شاغل شدنه درنظر گرفتن مزیت شغلی و اینده ی شغلی مهمه
اما در باره رشته ی حقوق
این رشته هم مثل سایر رشته ها سختی خودشو داره پس در نطر گرفتن علاقه و توانایی در این رشته هم مهمه

ناشناس
۱۳۹۴/۷/۹ - در ۱:۲۸ ق.ظ

حقوق رشته ایی که یک لحظه نباید سرت رو از رو کتاب برداری وگرنه دعوارو باختی

مرتضی
۱۳۹۴/۷/۲۲ - در ۵:۳۴ ق.ظ

؟سلام.بنده رشته ام کارو دانش بود. پیش دانشگاهی رو نگرفتم.چون به رشته حقوق علاقه داشتم و شاغل هستم.از طریق علمی کاربردی رشته مشاوره حقوقی اصناف رو دارم میخونم و ترم یک هستم.خواستم بدونم با فوق دیپلم این رشته میتوونم به دانشگاه ازاد بیام و تطبیق بزنم و ادامه بدم؟؟؟یا اصلا مشاور حقوقی سنخیتی با خود حقوق داره؟؟؟فوق دیپلم مشاوره حقووقی رو بگیرم ایا دوباره بازم پیش دانشگاهی برای ثبت نام ملاک هستش در دانشگاه ازاد؟؟؟میشه راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم که بتونم خود رشته حقوق رو بخووونم؟؟ممنووون از حوصلتووون.منتظر جوابتوونم.

وکیل پایه یک دادگستری
۱۳۹۴/۸/۲۰ - در ۸:۵۱ ب.ظ

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی و ارجمند
وکالت یک شغلی میباشد که انسان باید از اراده فوق العاده بالایی برخوردار باشد والا
در سر دوراهی بهشت و جهنم قرار میگیرد شما که نمیخواین حق رو ناحق کنید پس رفتن به رشته حقوق و … کار بسیار حساس و دشواری است میباشد با پول نمیشود اخرت خرید پس توجه کنید به انتخاب رشته و درامد ان به نظر من مهندسی نرم افزار رشته پردرامدی است.
با سپاس

مری
۱۳۹۴/۹/۱۳ - در ۱۲:۵۸ ق.ظ

سلام من کارشناسی تاریخ وکارشناسی روانشناسی دارم الان کارشناسی حقوق قبول شدم بنظر شما کار براش هست یا باید این مدرکم بگذارم کنار مدارک دیگه راستی مدرک دوره ارایشگری دارم اماا پول ندارم سالن بزنم مدرک دورره حسابداری مقدماتی هم دارم مدرک مربیگری دوره ابتدایی هم دارم همه به من میگند مدرک نداشتی بهتر بود الان ۴ساله بیکارم

ایدا
۱۳۹۴/۹/۱۳ - در ۶:۱۷ ب.ظ

با سلام
من کارشناسی روانشناسی خوندم
میخواستم ارشد حقوق بخونم واسه وکالت دوستان گفتن نمیشه باید کارشناسی حقوق باشی آیا میشه یا نه؟
سپاس

اریا
۱۳۹۴/۹/۱۳ - در ۷:۴۶ ب.ظ

سلام دوستان من دانشجوی ترم یک رشته کارشناسی حقوق هستم ولی اطلاعات کافی در مورد فرصتهای شغلی این رشته ندارم.میشه لطفا تمام فرصتهای شغلی رو که میتوان بعد از فارغ التحصیل شدن بدست آورد چه با ازمون وچه بدون ازمون رو نام ببرید ممنونم از راهنماییتون

دانشجوی سابق حقوق و ورزشکار حرفه ای اکنون!
۱۳۹۴/۹/۱۷ - در ۶:۱۰ ق.ظ

با درود.بعد از سه سال حالا من واقعیت رو میگم.بنده از معدود افرادی بودم که بدون تقلب و با زحمت درسها رو پاس کردم و اطلاعاتم خوب بالا رفته بود اما بعد از اتمام لیسانس دو زاریم افتاد(!)،درس رو کنار گذاشتم و مسیرمو عوض کردم.بازار وکالت در ایران مثل خیلی از مشاغل دیگه از جمله مهندسی و پزشکی افتضاح و فاجعه اس(خودتون برید تحقیق کنید و به حرف من اکتفا نکنید تا متهم به دروغگویی و حسادت و…نشم!).بازار اشباع شده و دست زیاد شده و الان هم جاهایی بدون کنکو.ر پذیرش برا رشته حقوق میگیرن!و هر سال به این کمیت وحشتناک اضافه میشه.بعد از کلی دنگ و فنگ و استهلاک بدنی و مالی اگه طرف وکالت قبول بشه باید دو سال کارآموزی کنه و میبینه تمام اونچه در دانشگاه تئوری یاد گرفته بود اصلا کلاربردی با واقعیت نداره!.بعد هم اگر امتحان اختبار قبول بشه و وکیلی پایه یک بشه باید بره دنبال خرید یا اجاره دفتر وکالت و گرفتن منشی(و حقوق برا منشی که حداقل باید مطابق با قانون کار بشه.شاید ۵۰۰ هزار تومن.نمیدونم دقیق!).و تازه باید بشینی تا برات مشتری بیاد.حالا کی بیاد یا نیاد خدا عالمه اما خرج اجاره دفتر و حقوق منشی و پول برق و آب و…ثابته!.خلاصه وقت رو به نظر من با ورود به این رشته و رشته های مشابه هدر ندیدی بهتره والا.عمر من شش سال واقعا حروم شد وگگرنه از الانم بهع مراتب جلوتر بودم.با آرزوی موفقیت برا همه….بدرود.

حسن
۱۳۹۴/۹/۱۷ - در ۱۰:۵۷ ق.ظ

سلام دوستان من کارشناسی من مکانیک تاسیسات خوندم ولی علاقه ای به این رشته ندارم میخواستم ادامه تحصیل بدم رشته حقوق ارشدبخونم بااین رشته حقوق میتونم چه شغلی راداشته باشم به غیرازازمون استخدامی . خواهش میکنم جواب من رابدید خیلی افسرده شدم

سمانه
۱۳۹۴/۹/۱۸ - در ۱۲:۴۳ ب.ظ

سلام،خدمت دوستان عزیز ،رشته روانشناسی بالینیی بنا به تجربیات خودم خیلی از رشته حقوق بهتره،وروانشناسی بالینی کلا رشته ایه که تقریبا مثل پزشکی و بازار کارش نسبت به حقوق خیلی بهتره،رشته حقوق بیشتر برای اقایان هست چون جسارتشون خیلی بیشتر از خانومها هست ،و برای اونا خیلی بیشتر از خانمها ت رشته حقوق فرصت و بازار کار داره،من اگه جای شما بودم روانشناسی رو میرفتم،من اوایل درس خوندنم همیشه علاقه زیادی به حقوق داشتم و دوست داشتم برم رشته حقوق ولی بعد از تحقیقات و پرس و جو دیدم خیلی رشته روانشناسی از حقوق بهتره و به خاطر همین نرفتم رشته حقوق و همین روانشناسی رو ادامه دادم،دوستان خودمم که رفتن حقوق الان پشیمونن ،و میخوان برای فوق رشتشونا عوض کنن

رضا
۱۳۹۴/۹/۲۶ - در ۷:۴۱ ق.ظ

سلام به دوستان من دانشجوی ترم اخر حقوق تو مقطع کارشناسی هستم خواستم به دوستانی ک میخوان بیان تو این رشته و قابل توجه دوستانی ک میگن سخت نیست اگر واقعا میخواین تو این رشته به یه جایی برسین خیلی هم سخته به معنای واقعی باید کتاب رو بخوری بعدش حقوق فقط درس خوندن نیست اگر تو این کار جسارت نداشته باشی بلند پرواز نباشی ترسو نباشی و از همه مهم تر پارتی داشته باشی به یه جایی شاید برسی و همچنین اگر دنبال پولی مطمین باشین ک با گرفتن حق پول دار نمیشین اگر میخواین پول دار بشین باید حق و نا حق کنین اینم یعنی اون دنیا رو از دست دادن موکل ک حق باهاشه پول نداره ک به وکیل بده اونیم ک حق باهاش نیست همه چی میده ک به چیزی ک میخواد برسه اگرم برای قضاوت میخواین بخونین به این فکر کنین ک حقوقش نصبت به درسی ک میخوای بخونی خیلی پایین و این ک ی مصاحبه داره ک ازادیاتو یه خرده مختل میکنه حقوق رشته ای شیرین با کلاس اگر برای اجرای حق باشه خیلی خوبه ادمو پیش خودش سر بلند میکنه اما…

الناز
۱۳۹۴/۱۰/۱۶ - در ۱۰:۴۴ ق.ظ

سلام کسایی که لیسانسشون حقوق نیست اما ارشد حقوق خوندن نمیتونن از مدرک حقوق استفاده کنن؟؟لطفا کمکم کنین

ریحانه
۱۳۹۴/۱۰/۲۲ - در ۴:۴۸ ب.ظ

سلام بنده لیسانس کارشناسی حقوق هستم ومی خواستم بدونم برای ارشد چه رشته ای رو پیشنهاد می کنید؟

حدیث
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ - در ۷:۰۷ ق.ظ

سلام. من ۱۴ سالمه و امسال انتخاب رشته دارم. تصمیم دارم انسانی بخونم و در دانشگاه برم حقوق. به نظر شما رشته حقوق برای خانم مناسبه یانه؟ خواهش میکنم ذاهنماییم کنید. ممنون

کوروش
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - در ۱۰:۱۱ ب.ظ

سلام دوستان وکالت شغل مقدسیه ویک وکیل مثل پزشک قسم میخوره کسانی که دنبال حقوق و وکالت هستن باید اراده قوی ومحکم داشته باشند بعلاوه قدرت استدلال و شامه حقوقی قوی و عشق به این رشته تا موفق و سرآمد بشن کسی که از اول به منافع مادی وپول تو این کار فکر میکنه به نظر من موفق نمی شه اگه میخای تو این رشته موفق و پول دار بشی باید واقعا حقوق دان بشی نه صرفا یک حقوق خوان

امیر
۱۳۹۴/۱۰/۲۹ - در ۱:۲۱ ب.ظ

سلام.من به رشته و کار حقوق عمومی علاقه
دارم
ولی وقتی که میگن بهم سخته میترسم برم و نتونم موفق بشم
یه راهی پیش بهم بگین تا بتونم اسوده خاطر جلو برم
..مرسی..

اهورایی
۱۳۹۴/۱۱/۱۴ - در ۷:۲۵ ق.ظ

سلام عزیزان

من۳۸ سال سن دارم .۲۰سال سابقه اشتغال در یکی ازارگانهای دولتی دارم.
تصمیم گرفتم دررشته حقوق ادامه تحصیل بدم.
فقط میخوام این روبهتون بگم که باتوجه به مشکلاتی که برای خودم پیش اومده بودودرمحاکم قضایی تونستم به خوبی به دلیل مطالعه وعلاقه ای که سالهاست دراین زمینه انجام میدم ازخودم دفاع کنم .
چندمورد را فکرمیکنم درمورد وکالت خیلی مهم باشن.امیدوارم درست بگم خدمتتون.
۱٫قدرت وفن بیان بالا
۲٫استدلال قوی ومنطقی
۳٫قدرت نفوذ فکری
۴٫قدرت کلام در نوشتار
۵٫مطالعه دایمی
۶٫جسارت وشجاعت
۷٫قدرت استخراج قوانین ازدل قانون
۸٫قاطعیت وپیگیری

ببخشیداین رومیگم اما من با مدرک دیپلمم تونستم دردفاع ازحق خودم وکیل پایه یک دادگستری راکه مدرک فوق هم داشتن به راحتی مقلوب کنم.
حتی قاضی که به اشتباه دستوری صادرکرده بودناچارا ازبنده عذرخواهی کرد.
به نظر بنده حقیر مدرک فقط جزیی از کار وکالت وحقوق است وباید چندشرط بالا راهم داشت.

مریم
۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - در ۱۰:۰۵ ب.ظ

سلام عزیزان منم لیسانس حقوق دارم.بعد از پایان تحصیلات تازه فهمیدم وضعیت ازمون های ورودی وکالت و قضاوت چطوره.هستند بچه هایی که ۵ سال یا حتی بیشتر ,وقتشون صرف گذراندن این ازمونها شده.بدون تحقیق نیایید حقوق بخونید.موفق باشید.

مریم
۱۳۹۴/۱۱/۲۶ - در ۱۱:۲۷ ب.ظ

با سلام.ازمون وکالت ۹۴ شرکت کردم. تازه غهمیدم یا علی چقدر داوطلب زیااااااااده و چقدر ظرفیت کم. یکی به داد ما برسه اخه چکار کنیم این قول شاخ دار ازمون وکالت رو؟؟؟؟؟؟؟؟

فرزانه میداندار
۱۳۹۴/۱۲/۵ - در ۸:۱۲ ب.ظ

باسلام من لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور هستم که مدرکم رو امسال گرفتم اگر بخوام بدون کنکور رشته تربیت بدنی در دانشگاه پیام نور بخونم چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید.

هاشم (فارغ اتحصیل کارشناسی حقوق)
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - در ۳:۰۸ ب.ظ

سلام خدمت همه دوستان
متاسفانه بازار کار تمام رشته ها خرابه من جمله رشته حقوق . کارشناسی و کارشناسی ارشد آن هم فرقی نداره . کافیه فقط یه سری به نیازمندی های روزنامه همشهری بزنید خودتان متوجه می شید که خبری نیست . برای فارغ التحصیلان کارشناسی حقوق تنها راه برای رسیدن به بازار کار ، قبول شدن در آزمون وکالته که یه آزمون فوق العاده سخته. تعداد زیادی فارغ التحصیل حقوقی در این آزمون شرکت می کنند و فقط تعداد محدودی می توانند وارد دوره ی کارآموزی بشوند مثلاً کانون تهران و اطراف، امسال ۵۰۰ نفر پذیرش داشت در حالی که شرکت کنندگان این مرکز نزدیک به ۲۲۰۰۰ نفر بودند.
آزمون قضاوت هم که هر ساله برگزار می شه تقریباً هفت خوان رستمه که شانس قبول شدن در آن از آزمون وکالت هم خیلی کمتره .
ضمناً فقط با مدرک لیسانس حقوق می شه این آزمون ها را شرکت کرد ، به عبارتی اگر شما لیسانس حقوق نداشته باشید ، با فوق لیسانس یا دکتری حقوق نمی توانید در این آزمون ها شرکت کنید.
از همه اینها گذشته مرتباً گفته می شه که وکالت در کشور نزدیک به اشباع شدن است ، یعنی بعید نیست که مثل آزمون سردفتری ، وکالت هم بعد از مدتی ،چند سال یکبار برگزار شه.
اگه کسی هست که هنوز انتخاب رشته نکرده ، پیشنهاد می کنم سراغ این رشته نیاد . اگر هم واقعاً می خواهید وکیل بشید (به هر دلیلی) به قول معروف پی همه چیز رو به تنتون بمالید چرا که اگر خیلی خیلی سخت کوش نباشید ، آخرش می شید یه فارغ التحصیل بیکار .
می گن : یا به اندازه ی آرزوهات تلاش کن یا به اندازه ی تلاشت آرزو.

احسان
۱۳۹۵/۲/۲۱ - در ۴:۲۷ ق.ظ

سلام,ببخشید میشه درمورد شغل هایی جز وکالت تو رشته ی حقوق هم نظرات بزارین,آقاجون مگه رشته حقوق هیچ شغل دیگه ای جز وکالت نداره؟!!!

منصوره
۱۳۹۵/۳/۲ - در ۴:۲۵ ق.ظ

باسلام
من می خواهم در رشته حقوق تحصیل کنم در مقطع کارشناسی و بعد از آن امتحان سر دفتری بدهم . می خواهم بدانم که آیا رشته ((حقوق قضایی ))با ((حقوق)) که در زبان عامه گفته می شود ، متفاوت است ؟؟ و اینکه آیا بانوان می توانند در آزمون سر دفتری شرکت کنند؟؟

بيژن
۱۳۹۵/۳/۱۱ - در ۷:۱۵ ق.ظ

به نظر بنده مشاور حقوق بازرگانی و اصناف با توجه به خیل عظیم کسب و کار و وجود اتحادیه هایی مختلف در صنوف و درگیریهایی روزمره امور کسب و کار و مالیاتها و غیره ،
بهترین رشته کاردانی حقوق مشاور بازرگانی و اصنافه که بعد از گرفتن مدرک میتونه با اجاره دفتری برای خود بازار کار ایجاد کرده و همزمان مبادرت به ادامه تحصیل هم بنماید

سحر
۱۳۹۵/۴/۳۰ - در ۸:۵۹ ق.ظ

رشته حقوق چه از نظر دیگران خوب باشه چه بد زندگیه منه..هدف منه… با تمام وجود دوسش دارم و تا اخرش ادامه میدم، یه حقوقی باید به هدفش ایمان داشته باشه نه اینکه با دوتا کامنت منفی نظرش عوض شه✌

علیرضا
۱۳۹۵/۵/۱۴ - در ۱۱:۳۸ ق.ظ

سلام خسته نباشید من ترم اول رشته حقوقم کی میتونم در دفتر اسناد کار کنم . ایا با مدرک فوق دیپلم میتونم یا با لیسانس

علی
۱۳۹۵/۵/۲۴ - در ۱:۲۵ ب.ظ

با سلام من دیپلم تجربی هستم و لیسانس یکی از رشته های تجربی هستم و ۲۸ سال سن دارم و به رشته حقوق و وکالت علاقه زیادی دارم ایا میتونم ارشد حقوق ادامه بدم ایا اگر حقوق قبول شوم میتونم با این وضعیت پشرفتی داشته باشم

ناشناس
۱۳۹۵/۶/۱۸ - در ۹:۲۲ ب.ظ

باسلام وتشکر از راهنمایی روشنک،،،،محمدصادق هسم وکارشناس حقوق
خواستم در خصوص راهنمایی روشنک بگم که جهت آزمون وکالت وغیره علاوه بر اینکه حتما باید کارشناسی حقوق داشته باشی حتما هم باید مرتبط باشه ،مثلا کسی کاردانی حقوق شورا داشته باشه وکارشناسی حقوق ثبت نمیتونه شرکت کنه چه برسه به اینکه شما کاردانی مثلا کامپیوتر باشید،پس کارشناسی پیوسته خیلی بهتره،،وکسی هم که کارشناسی حقوق نداره کلا اشتباه بزرگیه که بخواد ارشد را حقوق بخونه چون من خیلی تحقیق کردم واصلا بعد از ارشد بازار کاری را پیدا نمیکنه

محمدصادق
۱۳۹۵/۶/۱۸ - در ۹:۲۶ ب.ظ

باسلام وتشکر از راهنمایی روشنک،،،،محمدصادق هسم وکارشناس حقوق
خواستم در خصوص راهنمایی روشنک بگم که جهت آزمون وکالت وغیره علاوه بر اینکه حتما باید کارشناسی حقوق داشته باشی حتما هم باید مرتبط باشه ،مثلا کسی کاردانی حقوق شورا داشته باشه وکارشناسی حقوق ثبت نمیتونه شرکت کنه چه برسه به اینکه شما کاردانی مثلا کامپیوتر باشید،پس کارشناسی پیوسته خیلی بهتره،،وکسی هم که کارشناسی حقوق نداره کلا اشتباه بزرگیه که بخواد ارشد را حقوق بخونه چون من خیلی تحقیق کردم واصلا بعد از ارشد بازار کاری را پیدا نمیکنه،،پس هرکی علاقه به حقوق داره واین توانایی را در خودش میبینه بهتره که حتما کاردانی وکارشناسی پیوسته ویا مرتبط بخونه

ترانه
۱۳۹۵/۷/۲ - در ۶:۲۴ ب.ظ

سلام ببخشید من نهم هستم حقوق جزا و روانشناسی بالینی رو خیلی دوس دارم بازار کار و شرایط کودومشون واسه خانم ها بهتره لطفا کمک کنید من امسال دارم انتخاب رشته میکنم

سایه
۱۳۹۵/۷/۴ - در ۴:۵۶ ق.ظ

سلام من‌دانشجوی رشته انسانی هستم
بین حقوق و حسابداری موندم
بدجوری گیج شدم‌ لطفا‌ راهنماییم کنید
تا چهارشنبه مهلت ثبت نام دارم لطفا زودتر جوابمو بدید

نسرین
۱۳۹۵/۷/۶ - در ۶:۲۹ ب.ظ

سلام.من امسال فقه و حقوق دانشگاه ÷یام نوره مشهد اوردم و اطلاع کمی از این رشته دارم ولی میخام تو ازمون وکالت از اونایی ک حقوق تنها خوندن اطلاعاتم درباره مسایل حقوقی کمتر نباشه تا بتونم یه وکیل درست و حسابی شم میخام بدونم چجوری تو همین دانشگا تغییر گرایش بدم و برم حقوق

میسا
۱۳۹۵/۷/۹ - در ۱۱:۳۵ ق.ظ

سلام من میخوام از رشته ی تجربی دیپلم بگیرم
بعد هم توی کنکور واسه حقوق شدکت کنم
هدفم هم رشته ی وکالت هست
راهنمایی کنین که بدونم چیکا کنم
کارم درسته یا نه؟؟

Faeze
۱۳۹۵/۷/۱۹ - در ۱۱:۱۱ ب.ظ

سلام دوستان…
من دیپلم ریاضی دارم و میخام امسال بهمن وارد دانشگاه بشم بینه رشتهای مهندسی و حقوق خیلی خیلی موندم ک کدومو انتخاب کنم….
رشتهای مهندسی بخصوص معماری ک خیلی متقضای داره واقعا اشباع شده موندم….
حقوق خیلی خوبه ولی خب هرراهی مشکلاته خودشو داره ازمون وکالت سخت نیس چیزای مورد ازمون قرار میگیره ک ما میخونیم سختیه ازمون وکالت فقط و فقط داشتن داوطلبه زیاده ک خو سیاه لشکرم تو هرکاری هس….
خوبی رشته ی حقوق نسبت ب مهندسی یا بقیه رشتها اینه ک کار پیدا کردنش فقط و فقط بستگی ب تلاش خودت داره ک خوب بخونی و ازمونو قبول بشی ولی مهندسی باید در ب در دنبال کار بگردی همین ک ما خیلی مهندس بیکار داریم
ولی خو حقوق درسته سختیهاش زیاده ولی اینم بستگی ب ما داره همه چیز قرار نیس ک هلو برو تو گلو باشه….
مهندسیم سختهای خودشو داره پزشکیم همینطور…
کلا هر شغلی زیاد شده حتی لباس فروشی و سوپر مارکتی اینه ک ما بهترین باشیمو و بتونیم بازاره کاره خوبی داشته باشیم ب خودمون بستگی داره
من یکی از انگیزهام ک برم رشته حقوق اینه ک هم روانشناسی و جامعه شناسی و… تو خودش جا داده مسائل بروز جامعه و هزارتا دیه با همه مردمی هسی و از همه چیز باخبر ولی مهندسی باید سرت تو لاکه خودت باشه….
اگه خودتون بخایید میتونید تو هررشتع ای حتی سخترین موفق بشید…..
در ضمن همه چیز ۱۰۰ ساله اولش سخته بعدا رله میشه??