لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

اصول و قوانین پرورش تمساح

پرورش تمساح

 

اصول و قوانین پرورش تمساح

 

طی سال های اخیر، مطالب متعددی در خصوص پرورش تمساح ارایه شده است که به نظر می رسد در اکثر موارد به جنبه های قانونی و مقررات ویژه این فعالیت که رعایت آن ها لازم و ضروری است توجه نشده است.
هر چند که پرورش تمساح در کشورهایی نظیر تایلند، یا برخی از کشورهای آمریکایی- آفریقایی فعالیت سودآور و اقتصادی است؛ اما این مهم به شدت تابعی از ویژگی های اقلیمی و شرایط آب و هوایی، فرهنگی- اجتماعی، امکانات پایه ای و فنون مرتبط با آن و صد البته شرایط بازار است. نبود هر کدام از این عوامل و یا برخی از آن ها به راحتی می تواند مزارع پرورش تمساح را که نیازمند سرمایه های گزافی برای احداث هستند، به کام نابودی و ورشکستگی بکشاند. هر کدام از این عوامل در جای خود حایز اهمیت و قابل بحث و بررسی می باشد ولی به نظر می رسد که در گام نخست قوانین ناظر بر این فعالیت و نحوه انجام و اجرای آن باید مورد توجه و نقد قرار گیرد. قوانین و مقررات حاکم بر این فعالیت را با توجه به اطلاعات موجود در دسترس می توان به دو بخش ملی و بین المللی تقسیم بندی نمود.
در سطح ملی، قوانین موجود منتشر شده دال بر این هستند که متولی اصلی و برای ایجاد و یا راه اندازی مزرعه پرورش تمساح به عنوان یک حیوان وحشی سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد. بر اساس قانون حفاظت و به سازی محیط مبادرت به هر گونه تکثیر و پرورش و نگهداری و خرید و فروش جانوران وحشی و اجزای آن مستلزم تحصیل پروانه یا اجازه از سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد. علاوه بر آن براساس ماده هفت قانون شکار و صید، خرید و فروش، تکثیر و پرورش و ورود و صدور حیوانات وحشی و اجزاء آن ها که غیربومی ایران بوده و از خارج از کشور وارد می شود با کسب اجازه یا پروانه از سازمان مجاز است. بر این اساس اقدام به صدور و ورود حیوانات وحشی موضوع ماده هفت (موارد اخیر ذکر شده) مشمول مجازات نقدی و حبس می باشد.
همچنین براساس آیین نامه اجرای قانون شکار و صید، عرضه و نگهداری و حمل و صدور کلیه جانوران وحشی زنده و کشته و اجزاء آن ها بدون تحصیل پروانه از سازمان حفاظت از محیط زیست ممنوع است. براساس این موضوع پروانه تکثیر و پرورش جانوران وحشی و آبزیان با توجه به نکاتی نظیر محل تاسیس، رعایت نکات بهداشتی، عدم آلودگی و عدم تهدید گونه های بومی و زیستگاه های آن ها، توسط سازمان حفاظت از محیط زیست صادر می شود. ضمن اینکه در ماد ه ی دیگری از همین آیین نامه سازمان می تواند از صدور پروانه تکثیر و پرورش برای حیوانات وحشی و آبزیانی که موجب تضعیف نژاد یا ایجاد خطر برای جانوران وحشی کشور می شوند خودداری نماید.
در سطح بین المللی نیز هر گونه فعالیت و اقدام در جهت تکثیر و پرورش یا ورود و صدور جانوارن وحشی تحت کنترل و با رعایت مقررات کنوانسیون منع تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض گیاهی و جانوری (سایتیس) حیات وحش انجام می پذیرد. این کنوانسیون گونه ها را بر حسب میزان تهدید و نیازهای حفاظتی آن ها جهت کنترل تجارت در سه زمینه طبقه بندی نموده که تمامی گونه های فهرست شده و در این ضمایم برای ورود و خروج، چه به صورت زنده و یا کشته و یا اجزای آن ها مستلزم دریافت مجوز یا پروانه مربوطه از دبیرخانه های کنوانسیون مذکور در کشورهای مبدا و مقصد هستند. دراین راستا سازمان حفاظت از محیط زیست می تواند گونه هایی را که برخلاف مقررات کنوانسیون مذکور و بدون مجوز به کشور وارد شده ضبط و در صورت لزوم با هزینه ی واردکننده به کشور مبدا عودت دهد.
با توجه به اینکه تمامی گونه های تمساح نیز در ضمایم این کنوانسیون منظور شده اند، هر گونه اقدام برای ورود و خروج آن ها چه به صورت زنده و کشته و اجزاء نظیر پوست، بدون کسب و دریافت مجوزهای لازم از کشورهای وارد و صادرکننده خلاف مقررات بین المللی کنوانسیون بوده و به عنوان قاچاق تلقی می گردد.
لازم به ذکر است که دبیرخانه این کنوانسیون در ایران در سازمان حفاظت از محیط زیست و در بخش معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی مستقر است.

نویسنده:
مهندس اصغر مبارکی

تاریخ ارسال : ۱۴ام اردیبهشت ۱۳۸۹
بازدید : 417 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران
عزیز تراهی
۱۳۸۹/۱۲/۷ - در ۷:۰۳ ق.ظ

جناب آقای مهندس مبارکی
با عرض سلام و ادب
از مشاهده سایت بسیار جالب و ارزشمندتان خیلی خوشحال شدم و با کسب اجازه آدرس آن را به وبلاگ خودم لینک دادم. دعوت می نمایم شما نیز از وبلاگ این جانب بازدید فرمایید و در صورت تمایل به لینک دوستان خود اضافه نمایید.
اما یک سوال نیز داشتم: آیا در خوزستان نیز امکان پرورش تمساح وجود دارد؟ اگر جواب مثبت است آیا جهت مشاوره می توان از حضور جنابعالی یا متخصص مورد تایید خودتان بهره جست؟ بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم.