لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

رشته علوم اجتماعی و علوم تربیتی

رشته علوم اجتماعی و علوم تربیتی

 

رشته علوم اجتماعی و علوم تربیتی

همانطور که میدانیم ،علوم‌ اجتماعی‌ یکی‌ از رشته‌های‌ وابسته‌ به‌ گروه‌ آزمایشی‌ علوم‌ انسانی‌ است‌ که‌ در سطح‌ کارشناسی‌ در بسیاری‌ از دانشگاههای‌ معتبر کشور ارائه‌ می‌گردد. هدف‌ از این‌ رشته‌، تربیت‌ متخصصان‌ متعهدی‌ است‌ که‌ پاسخگوی‌ نیاز خدمات‌ مختلف‌ آموزشی‌، پژوهشی‌ و خدماتی‌ (تعاونی‌، فرهنگی‌، اداری‌ و اجتماعی‌) در سطح‌ وسیع‌ جامعه اسلامی‌ باشند. با توجه‌ به‌ اهمیت‌ ویژه علوم‌ انسانی‌ و نقش‌ اساسی‌ علوم‌ اجتماعی‌ در بین‌ رشته‌های‌ مختلف‌ علوم‌ انسانی‌، طرح‌ تربیت‌ کارشناسان‌ علوم‌ اجتماعی‌ با گرایشهای ذیل وجود دارد. ۱ـ پژوهشگری‌ علوم‌ اجتماعی‌
۲- تعاون‌ و رفاه‌ اجتماعی‌
۳ـ برنامه‌ ریزی‌ اجتماعی‌
۴ـ ارتباطات‌ اجتماعی‌،
۵ـ خدمات‌ اجتماعی‌
فارغ‌ التحصیلان‌ گرایشهای‌ مختلف‌ علوم‌ اجتماعی‌ دارای‌ قدرت‌ برنامه‌ریزی‌، مدیریت‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ مسائل‌ اجتماعی‌ و اقتصادی‌ بوده‌ و می‌توانند به‌ عنوان‌ مشاور در مراکز مختلف‌ روابط‌ عمومی‌ فعالیت‌ نمایند.اما در مورد آینده شغلی فارغ‌التحصیلان‌ گرایش‌ «پژوهشگر علوم‌ اجتماعی‌» می‌توان گفت که آنها می‌توانند به‌ عنوان‌ محقق‌ در سازمانهای‌ تحقیقاتی‌ و سازمان‌ برنامه‌ و توسعه‌ تحقیقات‌ اجتماعی‌ مشغول‌ به‌ کار شوند همچنین‌ فارغ‌التحصیلان‌ این گرایش‌ می توانند با ایجاد شرکتهای پژوهشگری ، بصورت خوداشتغال نیز عمل نمایند.
اما در مورد رشته علوم تربیتی می‌توان گفت که این رشته در مقطع کارشناسی، دارای گرایش‌های ذیل می‌باشد:

۱- مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی
۲- تکنولوژی آموزشی
۳- آموزش و پرورش پیش‌دبستانی و دبستانی
۴- آموزش و پرورش کودکان استثنایی
گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی یک رشته میان رشته‌ای است که تلفیقی از رشته‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی، فلسفه، مدیریت، آمار، زبان خارجی و مشاوره می‌باشد.هدف این گرایش از یک سو فراهم ساختن فرصت‌های یادگیری هر چه بیشتر برای گروه‌های واجب‌التعلیم و علاقه‌مند به یادگیری و از سوی دیگر تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز توسعه اقتصادی کشورهاست. در کل گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی این رشته، مدیریت بر فعالیت‌های یاددهی و یادگیری به منظور ایجاد تغییرات مطلوب در رفتار یادگیرنده و ارزیابی میزان تحقق این تغییرات را دربر می‌گیرد.فارغ‌التحصیل این گرایش به راحتی می‌تواند علاوه بر پیش‌بینی‌های آموزشی یک کشور، مراحل برنامه‌ریزی آموزشی و مدیریت بر اجرای آن را ترسیم کند و با روش‌های بهتر آموزشی، راهنما و مشاور خوبی برای یادگیرندگان باشد. اما در مورد موقعیت شغلی این رشته می توان گفت امروزه آموزش با همه جنبه‌های زندگی ما ارتباط تنگاتنگ دارد و هر اندازه که جامعه ما پیچیده‌تر شود، آموزش و پرورش نقش مهم‌تری در حل مسائل آتی و رشد انسان‌ها پیدا می‌کند. به همین دلیل موقعیت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان این گرایش وجود دارد. تا جایی که بسیاری از کارشناسان مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی آینده شغلی این گرایش را در کشور ما، بسیار امیدبخش و ایده‌آل می‌دانند و معتقدند که فارغ‌التحصیلان مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی باید آینده خود را در فردا ببینند. چون کشور ما، یکی از کشورهای در حال رشد و توسعه است و بدون بهره‌گیری از شاخه‌های مختلف آموزشی، نمی‌تواند توسعه همه جانبه داشته باشد.در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این گرایش در درجه اول جذب آموزش و پرورش می‌شوند. تعدادی نیز در سازمان‌های دولتی از جمله سازمان‌های مدیریت وبرنامه‌ریزی و برنامه‌وبودجه فعالیت می‌کنند. گفتنی است که فارغ‌التحصیلان مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی مجوز تأسیس آموزشکده‌های درسی را دارند و در صورت داشتن سرمایه لازم،‌ می‌توانند در این نیز زمینه فعالیت کنند.
با آرزوی فرداهای بهتر برای شما کاربر گرامی

تاریخ ارسال : ۳۱ام تیر ۱۳۸۹
بازدید : 235 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران
marjan
۱۳۹۰/۱۰/۲۰ - در ۹:۱۴ ق.ظ

سلام من ۲۳ سال دارم فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری که یک ساله بیکارم. چرا؟؟؟ این همه برای این رشته تعریف کار شده ولی ما فعلا بیکار هستیم؟

اميرپورجبار
۱۳۹۰/۱۲/۲۴ - در ۱۲:۳۷ ب.ظ

سلام من فار غ التحصیل رشته عاوم اجتماعی گرایش تعاون ورفاه هستم الان ۲سال هست که بیکارم شماقضاوت کنید بنده مشقات زیادی را متحمل شدم برای پشت سر کذراندن تحصیلم حالا بایدچیکار بکنم ای کاش اینجا بودید واشکهایم رامیدید.

معصومه
۱۳۹۱/۵/۱۴ - در ۶:۲۵ ق.ظ

سلام بچه ها, من امسال کنکور دادم و تا چند روز دیگه باید انتخاب رشته کنم. علوم اجتماعی یکی از رشته هاییه که قصد دارم انتخابش کنم. لطفا راهنماییم کنین. به کمکتون احتیاج دارم شدیدا…

علی
۱۳۹۱/۸/۲۳ - در ۸:۴۵ ب.ظ

سلام به همه من ۱ساله بیکارم فارغ تحصیل رشته علوم تربیتی از آموزش پرورش هم خبری نیس دارم دیوونه میشم!!!!!!!!!!

علی
۱۳۹۱/۸/۲۳ - در ۸:۵۱ ب.ظ

معصومه بیخیال درس ما که خوندیمو دم از زرنگی زدیم شدِیم اِن برو رشته ای که برات نون آب بشه گرچه دیره این حرفام
بچها این ایمیلمه خوبه باهم ارتباط داشته باشیم تا از خبرهای استخدامی آگاه شیم ali_mixer

سمیه
۱۳۹۴/۸/۲۸ - در ۱۰:۵۶ ب.ظ

سلام من رشته پژوهشگری دانشگاه قبول شدم ترم یکم حالا کارناممو گرفتم علوم تربیتی گرایش کودکان استثنایی دانشگاه علامه قبول شدم نمیدونم برم یا ن؟