لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

دروازه ی صادرات گل و گیاه ایران در جهان

دروازه ی صادرات گل و گیاه ایران در جهان

 

 

دروازه ی صادرات گل و گیاه ایران در جهان

کشور ایران به دلیل وسعت، تنوع آب و هوایی، خاک حاصلخیز و موقعیت جغرافیایی، مکان بسیار مطلوبی برای تولید انواع گل و گیاه و محصولات کشاورزی است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ممانعت از ورود گل و گیاه به داخل کشور، تولیدکنندگان گل و گیاه در قالب تشکلی صنفی، شورای تولیدکنندگان گل و گیاه را در سال ۱۳۵۸ به منظور سازماندهی، برنامه ریزی و هدایت تولید گل و گیاه در کشور تاسیس نمود تا علاوه بر تامین نیازهای داخلی، به صادرات آن نیز به شکلی کاملا حرفه ای همت گمارده شود. تلاش شبانه روزی تولیدکنندگان گل و گیاه کشور در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بخصوص در دوران جنگ تحمیلی باعث شد که این صنعت به سرعت رشد نموده و شکوفا شود. به طوری که در حال حاضر گونه های بسیار متنوعی از گل و گیاه در کشور در حال تولید بوده که از لحاظ کیفیت با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته و در بازارهای جهانی قابل عرضه و رقابت می باشند. بدیهی است عرضه گل و گیاه در بازارهای جهانی و مشخصا منطقه ای به رعایت اصول و ضوابط حرفه ای و استانداردهای بین المللی این صنعت نیاز دارد. در زیر مصاحبه ای که خبرنگار ما با آقای مهندس عجایبی ترتیب داده اند را می خوانیم.

 
آقای مهندس عجایبی در مورد تاریخچه این پایانه بفرمایید.
 
انگیزه تکامل تولیدات صنعتی گل و گیاه از سال ۱۳۴۰ در اولین بازدید از کشور هلند تداعی شد. بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی با گردآوری کلیه تولیدکنندگان که بیش از یکصد و پنجاه نفر نبودند، از واردات گل جلوگیری کردیم و برای تولید صادراتی گام های اولیه را برداشتیم.
پایانه ای که امروز پیش روی شماست، حاصل بیش از ۳۰ سال مطالعه و بازدیدهای متعدد از کشورهای صاحب نام در گل و گیاه است و با توجه به آخرین پدیده های دنیا و با الهام از پیشرفته ترین پایانه ها در هلند، طراحی و به اجرا درآمده است.
برای رسیدن به این هدف گام های بلندی در ایجاد نمایشگاه های بین المللی گل و گیاه، حضور در صحنه های گل و گیاه دنیا و تلاش برای تولید انبوه با کیفیت صادراتی و بازدیدهای همکاران از موسسات پرورشی هلند برداشته شد و امروز از مجموع این یافته های فنی و مهندسی، پایانه صادراتی گل و گیاه ایران به صورت فعلی شکل گرفته که در نوع خود در خاورمیانه بی نظیر بوده و می تواند سکوی پرواز گل های صادراتی ایران به کشورهای دنیا باشد. برای احداث این پایانه زمینی به مساحت ۱۲۰ هزار مترمربع تهیه شد و این بنا در محلی به مساحت ۵۰۰۰۰ مترمربع ایجاد شده است. که از اواخر سال ۸۳ کار برنامه ریزی شروع شود و با سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی به این مرحله که هم اکنون شاهد آن هستید رسیده است. این پایانه دارای سالن حراج یا بورس گل و گیاهی با ۳۰۰ صندلی مخصوص صادرکنندگان و توزیع کنندگان گل و گیاه و مجهز به رایانه و مدرن ترین سیستم موجود در دنیا می باشد. همچنین دارای:
 
– سالن نگهداری گل به وسعت سی هزار مترمربع با تجهیزات کامل و هوای مناسب در تابستان و زمستان.
– سردخانه های مورد نیاز گل های شاخه بریده در درجات مختلف.
– گرم خانه های لازم جهت نگهداری گیاهان آپارتمانی.
– دفاتر تجاری برای توزیع کنندگان و صادرکنندگان در ابعاد مختلف.
– محل عرضه گل و گیاه مخصوص فروشندگان گل تهران و حومه.
– آزمایشگاه کیفیت و دوام گل.
– دفتر وزارت بازرگانی به منظور کلیه امور صادرات، واردات و تشویق آنان.
– دفتر امور گمرکی برای صادرات گل.
– دفتر امور قرنطینه و حفظ نباتات برای صدور مجوز گل های صادراتی.
– محل لازم برای حداقل دو شعبه از بانک های دولتی و خصوصی.
صندوق قرض الحسنه پایاگل
– شرکت گلخانه سازی گلخانه های پیش ساخته و مدرن با تکنولوژی روز.
 
ساختمان تالار مزایده این پایانه با مساحتی حدود ۴۵۰۰ مترمربع در سه طبقه شامل: تالار مزایده، فضاهای انتظار، فضاهای آزمایشگاهی، آموزشی و رستوران کارکنان و مراجعین با ظرفیت ۱۰۰۰ نفر می باشد. که امور خرید و فروش گل و گیاه در این تالار به صورت مزایده و کاملا رایانه ای انجام می شود.
سالن های گل و گیاه با مساحت ۵۴۰۰۰ مترمربع در دو طبقه پیش بینی شده است. طبقه زیرین سالن ها جهت پارک حدود ۱۰۰۰ دستگاه اتومبیل و آشپزخانه مرکزی و فضاهای شستشوی وسایل پایانه در نظر گرفته شده است. در دو طرف سالن های سکوهای تخلیه و بارگیری با امکان استفاده ۸۰ وسیله نقلیه بزرگ و کوچک به طور همزمان پیش بینی شده است. همچنین در بخشی از طبقه همکف سالن ها، فروشگاه بزرگی جهت فروش کلیه وسایل مربوط به تولید، پرورش و نگهداری گل و گیاه در نظر گرفته شده است.
 
در پایان چه آینده ای را برای پایانه پیش بینی می کنید؟
 
ما امیدواریم در شروع کار ۲ تا ۳ میلیون شاخه گل در روز در این پایانه به گردش در بیاید و برای توزیع و صادرات عرضه شود و راه صادرات را به کشور باز کند. ما پیش بینی می کنیم که به طور مستقیم برای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر اشتغال زایی انجام دهیم و به طور غیرمستقیم واحدهای تولیدی را به رقابت واداریم و بتوانیم نیروهای متخصص را در این واحدهای تولیدی ببینیم. همچنین از بخش خصوصی انتظار داریم که با خرید سهام و سرمایه گذاری در این پایانه ما را در رسیدن به اهداف بلندمرتبه مان یاری دهند و دولت نیز از طریق یارانه های تشویقی، حمایت بی شائبه ی خود را از دریغ نکند.

 


تاریخ ارسال : ۳ام مرداد ۱۳۸۹
بازدید : 288 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران