لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

کرم کمپوست ، آینده ای روشن

کرم کمپوست ، آینده ای روشن

کرم کمپوست خانواده ایزنیافئوتیدا در بسیاری از کشورها به صورت صنعتی پرورش داده می شود. کانادا، استرالیا و برزیل از جمله کشورهایی هستند که پرورش کرم های کمپوست را در طرح های کشاورزی و زیست محیطی خود قرار داده اند. بر اساس تحقیقات انجام گرفته روی کرم های کمپوست، این موجودات زنده بی آزار خطری برای انسان ها ندارند و می توانند با خوردن مواد آلی موجود در کودهای گاوی و ته مانده میوه ها و بقایای بستر کارخانه های تولید قارچ با ترشح آنزیم های داخلی، مواد آلی را آلی تر کنند. در این حالت پس از دفع فضولات کرم، با جدا کردن کرم ها از بستر، کودی سبک از بستر باقی مانده به دست می آید که از نظر وجود برخی عناصر مانند فسفر، پتاسیم، آهن و منگنز از سایر کودهای آلی غنی تر است و آلودگی کمتری نسبت به سایر کودهای رایج حیوانی دارد و در نتیجه قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهد. کرم های کمپوست با جویدن ته مانده میوه و دفع آن به صورت کود، اجازه ی نشست شیرابه های سمی را نمی دهند و منجر به تقویت مواد آلی خاک و در نتیجه، بالا رفتن کیفیت محصولات کشاورزی می شوند.
بستری که برای پرورش تهیه می شود باید حداقل دارای ۵۰ سانتی متر عمق و ۴۰ سانتی متر عرض و طول می تواند به دلخواه باشد. مواد تشکیل دهنده بستر پرورش می تواند شامل مخلوط کود گاوی، ته مانده میوه ها و یا سایر محصولات کشاورزی، بقایای بستر تولید قارچ، کاه، برگ خشک و… باشد. قسمت فوقانی بستر تقریبا همیشه خالی است چون این کرم ها به شدت از نور گریزانند و در مجاورت نور خورشید به شدت واکنش عصبی نشان می دهند، اندام قهوه ای متمایل به قرمز خود را در حالتی عصبی پیچ و تاب می دهند تا بتوانند به جایی امن و تاریک برسند.
اگر رطوبت بستر آنها کم شود یا غذای تازه ای در اختیار آنها قرار نگیرد، فعالیت خود را قطع می کنند و به قسمت عمقی بستر می روند و آن قدر آن پایین می مانند تا از گرسنگی بمیرند.
پودر کرم های کمپوست با داشتن ۷۰ درصد پروتئین خالص و املاح و با جذب بالای ۹۰ درصد در دستگاه گوارش در بسیاری از کشورها مصارف خوراکی انسانی و دامی دارد.
مثلا پودر کرم را روی ساندویچ های همبرگرشان می ریزند یا وقتی ملخ را برای سرخ کردن در تابه تفت می دهند، چاشنی اصلی کباب ملخ را از پودر کرم کمپوست انتخاب می کنند تا ارزش غذایی بالاتری داشته باشد.
پودر کرم کمپوست در صنعت دام و طیور و ماهی، زنبور عسل، شترمرغ، قورباغه، کروکودیل و… نیز کاربرد وسیعی دارد و در موارد متفاوت کارایی بالایی از خود نشان داده است.
به عنوان مثال مصرف نیم کیلو در تن خوراک طیور گوشتی باعث کاهش دوره پرواربندی شده و در طیور تخم گذار باعث افزایش نطفه داری و ماندگاری نطفه شده و… استفاده از پودر کرم در تهیه کیک مخصوص زنبور عسل، کاهش دوره نقاهت در دام ها، افزایش قدرت و سرعت اسب ها، بهتر شدن کیفیت و افزایش زمان آوازخوانی قناری ها و… از معدود فواید این محصول می باشد.
بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی گران قیمت نیز با استفاده از پودر کرم غنی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع :
ماهنامه دام کشت و صنعت، شماره ۱۰۳

 

تاریخ ارسال : ۵ام مرداد ۱۳۸۹
بازدید : 246 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران