لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

طرح پرورش کپور ماهیان چینی و هندی

طرح پرورش کپور ماهیان چینی و هندی

موسسه تحقیقات شیلات ایران در حال انجام است. در این طرح بچه ماهی سه گونه کپور هندی به نام های: کاتلا (CATLA CATLA )، روهو (LABEO ROHITA)، و مریگال (CIRRHINUS CIRRHINUS) از هندوستان وارد کشورمان شد.
به منظور اطلاع خوانندگان عزیز مجله از جزییات این طرح گفت وگویی با دکتر حسین زاده رییس بخش آبزی پروری موسسه تحقیقات شیلات ایران انجام شده که مشروح آن در ادامه از نظرتان می گذرد.

متولی اجرای این طرح کدام سازمان و تحت نظر چه نهادی است؟
موسسه تحقیقات شیلات ایران متولی اجرای این طرح است و این موسسه زیر نظر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی می باشد و پژوهش هایمان در دو مرکز تحقیقاتی یکی در گیلان و دیگری در خوزستان در حال پی گیری است.

اهداف این طرح در مناطق انجام شده و نتایج اولیه آن چه بوده است؟
این طرح پژوهشی چندین هدف را در خود می گنجاند. اول بررسی امکان پرورش توام کپور چینی و هندی در استان های گیلان و خوزستان دوم هدف بررسی اقتصادی این پروژه و سوم تعیین بیوتکنیک (راه و روش و فنون) تکثیر است یعنی بتوانیم کپور ماهیان هندی را در داخل کشور تکثیر کنیم. فاز اولیه این پروژه در سال جاری شروع شد و در قالب چند استخر پرورشی، پژوهشی، ترکیب های متفاوتی از کپور چینی و هندی را در کنار هم قرار دادیم تا آنها را با هم مقایسه کرده و به دست آوریم که کدام ترکیب بیشترین رشد و یا بیشترین بیوماس (توده زنده ) را در واحد سطح در استخر تولید می کند. در حال حاضر همه روزه بیومتری ها به طور کامل انجام می شود، البته کپور هندی در مقایسه با کپور چینی رشد بالایی ندارد ولی در مجموع بیوماس تولیدی استخر را بالا می برد یعنی مثلا اگر میزان برداشت ما ۳ تن در هکتار بود به ۵/۳ تن در هکتار می رسد. این کپورها از لحاظ شکل ظاهری بسیار مورد پسند مردم هستند. البته میزان رشد در جنوب کشور به علت شرایط آب و هوایی و اقلیم گرم و میزان غذای مناسب رشد فیتوپلانگتون های آب بیشتر از شمال کشور بوده و ما امسال متاسفانه در شمال کشور دوره گرمایی کوتاهی داشتیم و فصل سرما زودتر شروع شد و چون کپور ماهیان حساسند رشد کمتری داشتند.
با این وجود ما انتظار نداریم که هر سه گونه در همه این مناطق جواب بدهد. بلکه ممکن است یک گونه در یک منطقه محور قرار بگیرد. اما نکته مهم این است که در شرایط کنونی کشور ما، این گونه ها توانسته اند سازگار شوند و به رشد خود ادامه دهند و در حال حاضر هنوز در فاز اول این پروژه هستیم و قطعا تا دو سال آینده خودمان عملیات تکثیر را انجام می دهیم و دیگر نیازی به وارد کردن آن به کشور نداریم. بعد از انجام پژوهش ها، تا این لحظه مشخص شده که دو گونه کاتلا و روهو در شمال کشور و روهو و مریگال در جنوب کشور سازگاری بهتر، با محیط دارد. گونه کاتلا چون تغذیه پلانکتون ها در شمال کشور بیشتر و مناسب تر است، رشد بیشتر داشته. روهو همانند آمور تغذیه گیاه خواری دارد و مریگال مثل کپور معمولی دتریت خوار “کتری خوار” است.
این طرح به چه منظور اجرا شده و تا چه حد به اهداف مورد نظر دست یافته اید و در این طرح بازار هدف کجاست؟
کپور ماهیان در دنیا ۸-۷ گونه هستند، ولی ما طبق بررسی ها، سه گونه ای که خوش رشد و خوش گوشت و از نظر مردم، ظاهر خوبی داشتند را وارد کردیم. هدف ما از این کار این بود که ما در کشور دو دهه میزان تولیدمان تغییر نکرده و بین ۵/۳-۳ تن در هکتار است. در واقع با وارد کردن این چند گونه به کشور می خواهیم تولید در واحد سطح را در استخرهای خاکی افزایش دهیم. ثانیا می خواهیم سبد مصرف مردم متنوع شود. چون تعداد کپور ماهیان در ۵۰ سال گذشته در ایران همین ۴ نوع بوده. هدف ما این است که بهره وری را بالا ببریم و از همه لایه های آب استخر استفاده کنیم که با این کار به اقتصاد تولید در استخر کمک می کند.
کپور ماهیان چینی در حال حاضر هم در بازار داخلی مصرف داشته و هم بازار کشورهای همسایه را برای صادرات در اختیار دارند. مثلا در عراق کپور معمولی بسیار موردپسند است و حتی در یک مقطع زمانی نسبت کشت ما تغییر پیدا کرد. در حال حاضر نوع نگاه ما به صادرات این گونه ها نسبت به مصرف آنها در داخل کشور باعث تنوع محصول و افزایش راندمان تولید در استخر است.

بچه ماهی های اولیه از کجا وارد شد و چگونه؟
بچه ماهی ها از کشور مبدا خود یعنی هند، پس از کسب مجوزهای دامپزشکی و محیط زیستی، قرنطینه و کنترل های مربوط و از طریق فرودگاه مهرآباد وارد کشور شد. از قبل، استخرها آماده سازی شده بود که با رعایت ترکیب و نسبت در استخرها رهاسازی شدند.

این پروژه تا چه حد صرفه اقتصادی دارد؟
ما کپورها را در ابتدای دوره پرورش در استخرها رهاسازی کردیم و غذادهی را با سیستم رایج غذادهی کپورماهیان چینی دنبال کردیم. در واقع ما سعی کردیم به جز معرفی گونه به استخر هیچ گونه تحمیل هزینه را نداشته باشیم و با همین روش در حال حاضر کپورهای هندی ما رشد خوبی دارند. این پروژه یک طرح پژوهشی است و ما هنوز وارد فاز مقایسه تجاری نشده ایم. ممکن است ما هزینه های اولیه زیادی داشته باشیم ولی وقتی به دانش فنی تکثیر دست پیدا کنیم، این پروژه ارزش اقتصادی زیادی خواهد داشت. مساله دیگر این است که این ماهی ها از هرم پایین انرژی استفاده می کنند و به این وسیله پرورش آنها توجیه دارد.

غیر از این طرح “بخش آبزی پروری” چه طرح هایی را در دست اجرا دارد؟
بخش آبزی پروری موسسه تحقیقات شیلات ایران هر ساله بیش از ۵۰ طرح تحقیقاتی را انجام می دهد که در زمینه های مختلف: گرمابی، سردابی، میگو، کشت دریای، تحقیقات مربوط به تغذیه آبزیان و مهندسی ساخت می باشد. ما روی تمام گونه های بومی و غیربومی کار می کنیم و رویکرد جدیدی هم روی ماهیان زینتی داریم که همه این طرح ها زیر نظر مراکز تحقیقاتی و کارگاه های ذی ربط در حال اجراست و بیش از ۱۳ مرکز و ۲۰ ایستگاه در کشور در خدمت این پژوهش ها هستند. پروژه ماهی تیلاپیا هم در دست اجرا است که به عنوان یک انقلاب در صنعت شیلات می باشد که با هدف خوراکی دارد پرورش می یابد و رشد خیلی خوبی دارد.

منبع :
ماهنامه دام کشت و صنعت، شماره ۱۱۷

تاریخ ارسال : ۵ام مرداد ۱۳۸۹
بازدید : 746 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران
محب الله محمدی
۱۳۹۱/۲/۲۰ - در ۴:۵۲ ق.ظ

از نظرمن باید هرنوع ماهی جیداجیدا باتمامی جزئات ایرایه گردد

شهریار
۱۳۹۱/۴/۹ - در ۴:۳۱ ب.ظ

سلام از زحمتی که میکشید بسیار متشکرم
ولی توضیح کامل نیست
به نظر من یک نمونه اجرا شده باید برای هر نوع ماهی ارایه شود موفق باشید