لوگو

مطالب آموزشی کارآفرینی و تجارت ،خبر، سرگرمی، کسب و کار

استخرهای پرورش ماهی قزل آلا

استخرهای پرورش ماهی قزل آلا

به طور کلی ماهی موجود زنده ای است که در آب زندگی می کند. همه فعالیت های ماهی مثل تغذیه، رشد، سلامتی، مقاومت در برابر بیماری ها و سایر عوامل به شرایط محیطی ماهی بستگی دارد. بنابراین رعایت کردن همه نکته های بهداشتی در زمان تهیه، حمل، رها کردن بچه ماهی و به طور کلی در طول دوره پرورش اهمیت بسیار زیادی دارد که به تعدادی از آنها در زیر اشاره می گردد:
۱- بهتر است آب قبل از ورود به استخر به هر شکلی که امکان دارد، هوادهی شود. بخصوص برای هوادهی آب چاه از وسایل هوادهی استفاده شود. ۲- از غذای ساخته شده یا پلت برای تغذیه ماهی استفاده شود و از مصرف غذای تر، مثل اضافه های کشتارگاهی که آب را کثیف می کنند، خودداری شود.
۳- خوراک ماهی در محل خشک و خنک نگهداری شود. از انبار کردن غذا به مدت طولانی خودداری شود.
۴- رفتار و شنای ماهی ها کنترل گردد. حرکت های غیر عادی ماهی ها مثل جمع شدن در محل ورودی یا خروجی آب و در کناره های استخر، شنای ناموزون، تغذیه نکردن و… نشانه ی به هم خوردن شرایط محیطی است. بنابراین باید سریع به کارشناس شیلات منطقه مراجعه شود.
۵- اگر هر نوع بیماری مشاهده گردید باید سریع جهت درمان آن اقدام کرد.
۶- هنگامی که ماهی ها تلف می شوند، باید خیلی زود آنها را جمع آوری و سپس در یک گودال دفن کرد.
۷- به تمیز نگه داشتن استخر و تهویه مناسب آب در طول دوره پرورش دقت شود.
۸- دست کم ۴۸ ساعت قبل از صید از تغذیه ماهی ها خودداری شود.
۹- پس از صید باید ماهی ها را در جای مناسب شست وشو داد. اگر این کار در یک کانال یا حوضچه ی آب روان انجام شود، خیلی بهتر است. هدف از شست وشوی ماهی ها، تمیز نگه داشتن کامل پوست و آبشش هاست. با این کار از بوی ماهی جلوگیری به عمل می آید. پس از شستشوی ماهی ها، آنها همراه با یخ در ظروف ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرمی بسته بندی و به بازار مصرف تحویل داده شود.
حفظ کیفیت آب استخر نیز در طول دوره پرورش ماهی قزل آلا، اهمیت بسیار زیادی دارد. برای همین لازم است به مسایل زیر توجه شود:
۱- رعایت کردن اصول غذادهی و جلوگیری از هدر رفتن غذا در آب استخر.
۲- تمیز نگه داشتن استخر برای جلوگیری از رشد جلبک ها و گیاهان.
۳- کنترل روزانه اسیدیته و درجه حرارت آب استخر برای جلوگیری از تغییر زیاد دمای آب.
۴- تهویه کامل و مناسب آب استخر برای نگه داشتن مقدار اکسیژن محلول در آن.
از شرایط فیزیکوشیمیایی آب استخر پرورش ماهی قزل آلا می توان به دما، شوری، اکسیژن، PH یا اسیدیته، آمونیاک و نیتریت و کدورت اشاره نمود. مناسب ترین دما برای رشد بین ۱۶-۱۴ درجه سانتی گراد است. در مورد شوری مناسب ترین درجه شوری برای رشد ماهیان سردآبی از قبیل قزل آلا در حدود ۶-۳ در هزار تعیین شده است. از نظر PH، بهترین PH برای این گونه ماهیان ۲/۸-۷/۶ گزارش شده است. میزان آمونیاک نیز از صفر تا ۴ درصد میلی گرم در لیتر در ماهیان کوچک و از صفر تا ۲ درصد میلی گرم در لیتر برای ماهیان بزرگ تعیین گردیده است.

نویسنده: لاله یزدان پناه، کارشناس ارشد میکروبیولوژی مرکزی تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان
منبع :
ماهنامه دام کشت و صنعت، شماره ۱۰۱

تاریخ ارسال : ۵ام مرداد ۱۳۸۹
بازدید : 548 بازدید
مطالب مشابه
نظرات کاربران